loader image

COSS

4 مرحله کلیدی خلاقیت

شکست در توسعه یک ایده نوآورانه به ندرت به دلیل عدم خلاقیت رخ می‌دهد و اغلب به علت توالی چندین انتخاب بد در مراحل مختلف تفکر و توسعه این ایده رخ می‌دهد. در حقیقت، فرآیند توسعه یک ایده نوآورانه، طولانی و خسته کننده است و ایده غالباً با مانع مواجه شده یا در مسیر گم می‌شود.

در اینجا 4 مرحله کلیدی که می‌تواند به شما در دستیابی به این هدف کمک کند ارائه می‌شود:

گام 1 : تماس با افراد ناشناس را چند برابر کنید

نوآوری امری تصادفی است ولی شما می‌توانید آن را با دسترسی به دانش جدید و اطلاعات تازه تحریک کنید. در حلقه اول دوستان، همکاران و خانواده خود به دنبال نوآوری نگردید بلکه آن را در افراد خارجی و در حوزه‌های مختلف جستجو کنید. تعامل با افراد جدید می‌تواند خود به تنهایی منبع الهام باشد. بیرون بروید، با افرادی که نمی‌شناسید صحبت کنید. از گالری‌های هنری، پارک‌ها (اگر سیبی به سر نیوتن نخورده بود، امروز ما کجا بودیم؟) بازدید کنید، شما هرگز نمی‌دانید که الهام از کجا می‌آید!

 

گام 2 : ایدههایخود را با دوستانتان بهبود بخشید.

اگر نوآوری ناشی از جلسات باشد، بازخورد‌های مربوط و نقدهای خوب از افرادی به دست می‌آید که به آنها اعتماد دارید. پیدا کردن یک فرد نزدیک با دیدگاه نوآورانه برای دریافت بازخورد سازنده و مفید ضروری است. این امکان اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند و تمایلتان را برای به اشتراک گذاشتن ایده‌هایتان افزایش می‌دهد، امری که بسیار مهم است.

استفاده از یک برنامه بازخورد پیوسته مانند 5Feedback در این مرحله از فرآیند خلاقانه بسیار مفید است.

 

گام 3 : حامی مالی پیدا کنید

هنگامی که برای اشتراک‌گذاری ایده‌تان با بقیه جهان آماده می‌شوید، ضروری است که یک ائتلاف در اطراف آن ایجاد کنید. افراد به طور طبیعی تمایل دارند که ایده‌های تازه و نوآوری را رد کنند. به همین دلیل است که شما باید نفوذ و مشروعیت خود را توسعه دهید، از یک طرف، برای محافظت کردن از ایده خودتان در برابر انتقادات و از سوی دیگر، متقاعد کردن تصمیم‌گیرندگان برای تأیید یا تأمین مالی آن. افراد با نفوذ را در مخاطبان مورد نظر خود پیدا کنید و سعی کنید آنها را در پروژه خود جای داده یا حداقل آنها را به پروژه خود پیوند دهید. تصمیم‌گیرندگان اغلب به اندازه افراد فعال در پروژه‌تان به شما کمک می‌کنند.

 

مرحله 4 : دیگران را دخالت دهید و درگیر کنید.

هنگامی که به مرحلۀ پیاده‌سازی می‌رسید، ممکن است وسوسه شوید که به دستاوردهای فکری خود تکیه کنید و تصور کنید که قسمت سخت کار انجام شده است. این یک اشتباه است، شما برای موفقیت ایده خود، به حمایت و پشتیبانی حداقل دو گروه نیاز دارید. گروه اول متشکل از افرادی هستند که برای تحقق ایده‌تان با شما کار خواهند کرد. آنها باید این ایده تماماً درک کنند گویی که این ایده خود آنها بوده است. از ایده خود بیش از اندازه حفاظت نکنید، آماده باشید که آن را با افراد گروه به اشتراک بگذارید. اگر آنها آن را باور نکنند، هیچ کس باور نخواهد کرد!

گروه دوم شامل مصرف‌کنندگان یا کاربران نهایی می‌شود. برای لحظه ای فکر نکنید که نوآوری برای فروش محصول شما کافی خواهد بود. مشتریان و کاربران نهایی خود را بشناسید، زبان آنها را درک کنید، طوری که جذب ایده شما شوند و محصولتان را خریداری کنند.

 

پییر ویتوریو مانوچی، استاد مدرسه کسب و کار لندن و متخصص 5 Feedback.

 

پییر ویتوریو مانوچی، با مدرک دکترای علوم مدیریت (HEC پاریس) و شناختهشده در سراسر جهان برای کارهایش در زمینه خلاقیت، مقالات متعددی در نشریات معتبر بین المللی در رشته مدیریت (Organization Science, Academy of Management Review, Academy of Management Journal …) منتشر کرده است. تحقیقات او بر چگونگی تقویت خلاقیت در افراد و محیطهایی با خلاقیت کمتر متمرکز است. تخصص او به اینکه افراد چگونه میتوانند دائماً خلاق باشند و نیز تاثیر شبکههای اجتماعی، تکنولوژی و فرهنگ بر خلاقیت فردی و جمعی میپردازد.

 

برای مشاهده سایر مقالات پیر مانوچی:

Drawing Snow White and animating Buzz Lightyear (طراحی سفید برفی و متحرک‌سازی سال نوری Buzz)

From creativity to innovation (از خلاقیت تا نوآوری: موتورهای شبکه‌های اجتماعی چهار مرحله جریان ایده)

The differential impact of knowledge (تاثیر دیفرانسیل عمق دانش و وسعت دانش بر خلاقیت در رابطه با مشاغل فردی)

Soft Skills COSS

5feedback.com devient globalcoss.com