loader image

COSS

4 توصیه برای مدیریت بهتر استرس

به گفته آژانس ایمنی و بهداشت کاری اروپا، استرس در محل کار منجر به عدم تعادل بین ادراک فرد از محدودیت‌های محیطی و ادراک او از منابع خود برای پرداختن به این محدودیت‌ها می‌شود. به بیان دیگر، این نحوه احساس بسیار شایع است و همه ما در لحظه‌‌ای در محل کار قربانی استرس می‌شویم. در اینجا چند توصیه برای مدیریت بهتر استرس به شما ارائه می‌شود

 منابع استرس را شناسایی کنید

مؤسسه ملی ایمنی و تحقیق برای پیشگیری از حوادث کاری و بیماری‌های حرفه‌ای، عوامل استرس‌زا را با توجه به موارد زیر مشخص می‌کند:

  • وظیفه‌ای که باید انجام شود
  • سازمانی که کار باید در آنجا انجام شود
  • روابط کاری
  • محیط فیزیکی و فنی: دفاتر، بارهای فیزیکی …
  • تکامل جامعه‌شناختی: ایمیل، پرخاشگری مشتری …
  • محیط مربوط به اقتصاد کلان شرکت: نتایج بد، رقابت
  • شناسایی منابع استرس اولین گام برای حل آنها است. این امر به شما اجازه می‌دهد که به ریشه مشکل بپردازید.

 احساسات خود را در چهار مرحله مدیریت کنید

گام اول: استرس خود را ظاهر کنید.

هنگامی استرس زیادی احساس می‌کنید، فریاد بزنید، آواز بخوانید، ورزش کنید، راهی برای تخلیه احساسات خود به منظور به دست آوردن آرامش پیدا کنید.

گام دوم: آرام بگیرید.

استرس باعث افزایش سرعت ضربان قلب می‌شود. هنگامی که احساس می‌کنید قلبتان شروع به تپش کرده، یک نفس عمیق بکشید و آرام بگیرید. این عمل به شما کمک خواهد کرد که احساسات خود را بهتر مدیریت کنید. به عنوان مثال زمانی که فرد تحت تاثیر یک احساس یا استرس بیش از حد بزرگ واکنش نشان می‌دهد، اغلب رفتاری خشن از خود بروز می‌دهد و دیگران ممکن است این واکنش را پرخاشگری تلقی کنند.

گام سوم: رها کنید.

از وضعیتی که با آن روبرو هستید یک گام عقب بنشینید. آن را به عنوان یک فرد خارجی تجزیه و تحلیل کنید یا با شخص ثالث به اشتراک بگذارید. سعی کنید دیدگاه خود و نیز دیدگاه فردی که برای شما استرس ایجاد می‌کند را برای او شرح دهید. این اقدام به شما کمک خواهد کرد تا فاصله مناسبی با شرایط پیدا کنید.

گام چهارم: استرس خود را با ارائه یک راه‌حل در میان بگذارید.

با مدیر خود یا کسی که می‌تواند بر شرایط استرس‌زای شما تاثیر بگذارد، ملاقات کنید. شرایط را به آرامی برای او توضیح دهید و راه‌حل‌ها را پیشنهاد کنید.
به عنوان مثال، اگر استرس شما ناشی از بار کاری زیاد است، روزهای کاری خود، نحوه برنامه‌ریزی آنها و اینکه چرا نمی‌توانید همه کارها را به صورت مطلوب از نظر کیفی یا کمی انجام دهید را روشن کنید. یک راه‌حل برای برنامه‌ریزی مجدد بار کاری خود پیشنهاد دهید (حتی با ترک برخی از وظایف) به صورتی که کیفیت کلی خدمات ارائه‌شده به وسیله شما بهبود یابد.
از دیگران کمک بگیرید.

 استرس دیگران را جذب نکنید

استرس نه تنها اغلب به وسیله دیگران ایجاد می‌شود، بلکه به دلیل استرس افراد دیگر نیز ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از آلوده شدن به این استرس غیر مستقیم:
بفهمید که آیا مشکل ارتباطی به شما دارد یا نه.قبل از سعی در حل مشکلی که می‌تواند باعث ایجاد استرس شود، بررسی کنید که آیا همکاری که آن را به شما ارجاع می‌دهد نمی‌تواند خودش آن را حل کند.
از بازی کردن نقش افراد ناجی اجتناب کنید: اگر کسی برای بیان استرس خود نزد شما آمد، از او استقبال کنید، به او گوش فرا دهید، احتمالا با او راه‌حلی برای مشکلش پیدا کنید، اما کارهای او را به جایش انجام ندهید، این کار باعث می‌شود استرس او را جذب کنید.
از افراد منفی اجتناب کنید: استرس می‌تواند مسری باشد، تا آنجا که ممکن باشد خود را با افراد مثبت‌اندیش احاطه کنید و نه افرادی که فقط نکات منفی شرایط را می‌بینند. محیط مثبت استرس شما را کاهش می‌دهد

 شیوه زندگی خود را طوری انتخاب کنید که استرس شما را کاهش دهد

بی‌خوابی یک عامل تشدید کننده استرس است. اگر شما به خوبی استراحت کرده باشید، کمتر «روی مرز» حرکت خواهید کرد و در نتیجه می‌توانید راحت‌تر از یک وضعیت بالقوه استرس‌زا اجتناب کنید.
به خودتان فکر کنید: فعالیتی را انجام دهید که به شما اجازه می‌دهد استرس خود را تخلیه کنید. ورزش کنید، غذا بپزید، به باغبانی بپردازید، سینما بروید، … شرایطی که به شما آرامش می‌دهد را شناسایی کنید و به سایر امور فکر کنید.

Soft Skills COSS

5feedback.com devient globalcoss.com