loader image

COSS

4 توصیه برای تقویت ابتکار عمل شما

بر طبق یک بررسی توسط جک زنجر و جوزف فولکمن، بر مبنای بیش از 50،000 ارزیابی در 360° (https://hbr.org/2014/04/what-a-players-do)، ابتکار عمل یکی از مهارت‌هایی است که کارمندان کلیدی را از دیگر کارمندان متمایز می‌کند. حقیقت این است که این توانایی فراتر رفتن از انتظارات و ارائه راه حل‌های جدید، به طور فزاینده ای توسط شرکت‌هایی که مایل به ایجاد یک فرهنگ کارآفرینی سازمانی (اجرای یک نوآوری به وسیله یک کارمند درون شرکت) هستند، دنبال می‌شود. در اینجا 4 توصیه برای تقویت ابتکار عمل شما یا اعضای تیم‌تان ارائه می‌شود.

خود را با شناسایی پروژه‌های کلیدی در معرض قرار دهید

ابتکار عمل به این معنا است که خود را در معرض مخاطرات قرار دهید. و به معنای انجام دادن کارهایی که دیگران انجام نمی‌دهند، بدون اینکه از آنها خواسته شود. انجام این موارد مستقل از جایگاه شخص در سلسله مراتب، هیچ گاه آسان نیست. اولین گام برای دستیابی به این مهم، شناسایی پروژه‌های کلیدی برای مدیر، تیم یا شرکت‌تان است. ابتکار عمل یک عمل فردی است، اما ابتکارات شما تا زمانی که بخشی از یک پروژه جمعی نباشند، هرگز مورد متوجه، تشویق یا پیگیری قرار نمی‌گیرند. قبل از اقدام به صورت جداگانه، ابتدا پروژه‌های کلیدی برای دیگران را شناسایی کنید.   

یک چارچوب اعتماد ایجاد کنید

ابتکار عمل دنباله همان فرایند خلاقیت است: به کاری جدید بپردازید، روش‌های جدید را امتحان کنید، اشتباه کنید، اشتباهات را تصحیح کنید، دوباره امتحان کنید، تا پس از تلاش‌های مختلف موفق شوید. این فرآیند تکراری تنها زمانی ممکن است که شما در چارچوبی مبتنی بر اعتماد که به شما حق اشتباه کردن می‌دهد رشد کنید. به عنوان یک کارمند، نقاط قوت خود را شناسایی کنید. از آنها استفاده کنید و با شناسایی پروژه‌هایی که می‌توانید آنها را پیاده سازی کنید، اعتماد به نفس خود را تقویت نمایید. به عنوان یک مدیر، اطمینان حاصل کنید که قوانین بازی در تیم شما برای همه واضح است. مطمئن شوید که محیط و فضای مناسبی برای ابتکار عمل فراهم شده باشد. 

مرحله به مرحله اقدام کنید

ابتکار عمل را می‌تان در تمامی سطوح شرکت انجام داد. اما اگر شما عضو کمیته مدیریت نیستید، قبل از شروع کار روی پروژه راهبردی شرکت، از مدیر خود بخواهید تا در یک موضوع، پروژه یا انتخاب مشتری، مشارکت کنید. سپس به تدریج، در موضوع‌های بلندپروازانه‌تر وارد شوید. برای هر پروژه، با مدیر خود صحبت کنید، از او بازخورد بگیرید، و به تدریج، او اختیارات و استقلال بیشتری به شما خواهد داد. بدون چشم داشت کار و به دیگران کمک کنید. این اقدام شما را از منطقه راحتی‌تان خارج خواهد کرد. اگر شکست بخورید، ریسک برآورده نکردن انتظارات را برای خود به حداقل می‌رسانید. اگر موفق شوید، شما در جایگاه بالاتری برای مذاکره درباره پاداش عادلانه برای ابتکار عمل خود قرار می‌گیرید.

اجازه دهید دیگران بدانند

ضروری است که بدانیم چطور ابتکارات خود را ارائه کنیم. مسئله مربوط به خودنمایی نیست بلکه مسئله دست یافتن به پاداش شایسته در صورت موفقیت ابتکار عمل است. مصاحبه سالانه، برای مثال، یک جلسه رسمی است که به شما امکان می‌دهد تا ابتکارات خود را برجسته کنید. هنگام آماده کردن خود برای مصاحبه، زمان کافی برای مرور ایمیل‌های گذشته و انتخاب زمان‌ها یا پروژه‌هایی که در آن ابتکار عمل شما مفید بوده است تخصیص بدهید. به طور واضح و دقیق مساله ای را که با آن روبرو بوده‌اید و نحوه مواجه خود را با آن ثبت کنید. همچنین موفقیت‌های خود را در اطراف دستگاه قهوه‌ساز یا در جلسات تیم خود ذکر کنید. شبکه‌های اجتماعی حرفه ای یا شرکتی نیز می‌توانند بستر اطلاع‌رسانی درباره ابتکارات موفق شما باشند. خاطر نشان می‌کنیم، آن اندازه که انتشار اطلاعاتی که بدون شما امکان انتشار ندارند مهم است، برجسته شدن خود شما اهمیت ندارد.

Soft Skills COSS

5feedback.com devient globalcoss.com