loader image

COSS

محول کردن به دیگران را بیاموزید

همانطور که جسی سسترین، مدیر مرکز مربیگری و رهبری برای برتری PwC اشاره می‌کند، (برای یک رهبر بزرگ شدن، باید محول کردن وظایف به دیگران را خوب یاد بگیرید)، رهبری در درجه اول مسئله محول کردن وظایف به دیگران است.  محول کردن وظایف به دیگران اگرچه ممکن است در ابتدا به نظر وقت گیر به نظر برسد ولی می‌تواند در دراز مدت مفید باشد و در اینجا توصیه‌های ما برای بهبود این مسئله به شما ارائه می‌شود:

 با شناسایی وظایفی که قابل محول کردن هستند شروع کنید

اول، وظایفی را که تنها خودتان باید انجام دهید را از وظایفی که قابل محول کردن به دیگران است، جدا کنید. اولویت محول کردن را به وظایف وقت‌گیری که ارزش افزوده کمی برای شما دارند اختصاص دهید. این امر گاهی شامل محول کردن وظایفی می‌شود که انجام آنها را دوست داریم یا از آن جهت که قبلاً آنها را انجام داده‌ایم برای ما اطمینان‌بخش هستند. اما آنها مانع از تمرکز روی امور ضروری می‌شوند.

 افراد مناسبی برای محول کردن وظایف انتخاب کنید

انتخاب افراد مناسبی که بتوان کار را به آنها محول کرد ضروری است.دوایت آیزنهاور علاقه داشت این عبارت را یادآوری کند که «رهبری، هنر محول کردن انجام کار به شخصی است که میخواهد آن کار را انجام دهداگر مطمئن نیستید، در مورد نقاط قوت و پیشرفت کارکنان خود فکر کنید. هر کدام از آنها دارای مهارت‌های خاص خود هستند و قبل از محول کردن وظایف، خوب است آنها را در ذهن داشته باشید.

 تمام وسایل و امکانات لازم را برای تیمها/همکاران خود فراهم کنید

از ابتدا، انتظاراتتان را روشن بیان کنید و تمام منابع مورد نیاز را برای برآورده ساختن این انتظارات به تیم‌ها/همکاران خود اختصاص دهید. هر چه در این زمینه شفاف‌تر باشید، نتایج رضایت‌بخش‌تری دریافت خواهید کرد. اگر پروژه بزرگ باشد، ابزارها و امکانات انسانی، مالی و تکنولوژیک را برای موفقیت آن فراهم سازید. محول کردن وظیفه‌ای که وقت زیادی از شما و تیمتان/همکارانتان می‌گیرد را پیش‌بینی کنید و تا لحظه آخر صبر نکنید.

 صبور و مراقب باشید و دائما به پشت شانههای تیم/همکاران خود نگاه نکنید

با تیم/همکارانتان مدارا کنید. طبیعی است که، در ابتدا، آنها زمان بسیار بیشتری را نسبت به شما صرف انجام وظایف مشابه کنند. برای اینکه کار رضایت‌بخش شود، اغلب لازم است تغییراتی انجام دهید. اما در بلند مدت، شما در وقت صرفه‌جویی کرده و کارکنان شما رشد می‌کنند. پس از محول کردن یک وظیفه، از اینکه دائماً بر وضعیت پروژه نظارت کنید اجتناب نمایید. این یک تمایل طبیعی اما غیرمفید است. محول کردن تا حدی به معنای رها کردن است. از طرف دیگر، برای اطمینان از قرار داشتن همه افراد در مسیر صحیح زمان‌هایی برای پیگیری اختصاص دهید و در هر صورت برای هر گونه سوال احتمالی در دسترس باشید.

 پاداشهای خود را به اشتراک بگذارید و از تیم/همکاران خود تشکر کنید

اگر پروژه شما به یاری تیم/همکارانتان موفق شد، فراموش نکنید که از همه کسانی که به شما کمک کرده اند تشکر کنید و در صورت دریافت پاداش، آن را با تیمتان تقسیم کنید. محول کردن وظایف برای شما راحت‌تر خواهد بود

Soft Skills COSS

5feedback.com devient globalcoss.com